Rwanda - Schoon koken met Pellets

Cookstoves

In Rwanda gebruiken veel huishoudens houtskool om te koken, wat leidt tot problemen rondom gezondheid en het milieu. Ontbossing voor houtskool leidt bijvoorbeeld tot klimaatverandering en milieuproblemen zoals erosie, waar de lokale bevolking last van heeft. Koken met pellets is schoner, veiliger, sneller en goedkoper dan traditionele kookmethodes.

Veel Rwandese huishoudens koken op houtskool. Dat is niet alleen schadelijk voor de gezondheid, maar ook duur. De rook veroorzaakt luchtvervuiling binnenshuis, met ernstige gezondheidsrisico’s voor vooral vrouwen en kinderen. Ook kost het verzamelen van brandhout veel tijd. Bovendien draagt het gebruik van houtskool bij aan ontbossing, wat erosie en aardverschuivingen veroorzaakt met negatieve gevolgen voor plattelandsgemeenschappen. De inefficiënte productie en verbranding van houtskool leiden daarnaast tot onnodig hoge CO₂-uitstoot: voor 1 kilo houtskool is ongeveer 8 kilo hout nodig. Pellets vormen een veel efficiënter alternatief; uit circa 1,5 kilo zaagsel kan al 1 kilo pellets worden geproduceerd. Daardoor zijn ze een betaalbare en duurzamere brandstof.

Koken op pellets in Rwanda brengt veel voordelen met zich mee op het gebied van gezondheid, klimaat en milieu, sociale aspecten en de economie. Koken op pellets is schoner, sneller en goedkoper dan met houtskool. Bovendien kunnen grondstoffen voor de productie van pellets uit lokale bronnen worden gehaald. Dit stimuleert de lokale economie en vermindert de afhankelijkheid van geïmporteerde energieoplossingen. De materialen bestaan uit stoffen als hout of organische reststoffen, waardoor een circulaire oplossing ontstaat. Daarnaast worden er veel groene banen gecreëerd binnen de waardeketen van het project. Pellets bieden kansen voor ondernemers, boeren en jonge afgestudeerden – vooral vrouwen – om een nieuwe sector te betreden die kansen biedt in de binnenlandse en buitenlandse handel.

Beeldenbank

Project in detail

FairClimateFund, BioMassters Ltd., Mimi Moto en TRAIDE, hebben samen het partnerschap ‘Partners in Pellets’, Dit partnerschap heeft een schoon koken-project opzet waarbij gebruik wordt gemaakt van pellets en Tier-4 gasstoves. De pellets worden gemaakt van afvalmaterialen, zoals zaagsel of andere houtachtige agrarische bijproducten en koffieschillen. De materialen worden samengeperst tot kleine cilinders. De pelletmarkt en het gebruik van schone cookstoves helpen huishoudens van diverse inkomensniveaus. Daarnaast is het gebruik van deze cookstoves gunstig voor het MKB, zoals voor kleine restaurants.

Om een bloeiend ecosysteem voor het gebruik van pellets op te bouwen, bundelt Partners in Pellets de krachten van diverse organisaties. Elke partner draagt vanuit zijn eigen expertise bij, van de productie van pellets en cookstoves tot training, kennisdeling en de ontwikkeling van een carbon credit-methodiek.

Gold standard Pilotproject
Ons Rwanda-project maakt deel uit van het Gold Standard dMRV-pilotprogramma, een innovatief initiatief dat onderzoekt hoe digitale monitoring, rapportage en verificatie kan bijdragen aan een betere meting en certificering van klimaateffect. Binnen deze aanpak worden projectgegevens digitaal vastgelegd en gevalideerd, waardoor het volgen van impact transparanter, efficiënter en betrouwbaarder wordt.

In onze samenwerking met BioMassters in Rwanda wordt de distributie van Mimi Moto pellet cookstoves ondersteund door digitaal geregistreerde brandstofaankopen. Dit zorgt voor een hoge mate van data-integriteit, waarbij een aanzienlijk deel van de in aanmerking komende transacties direct kan worden gekoppeld aan geverifieerde emissiereducties. In combinatie met huisbezoeken, datacontroles en gebruikersfeedback ontstaat zo een robuust hybride verificatiemodel dat lokale inzichten combineert met digitale bewijslast.

Lees hier meer over onze project updates!

9 juli 2026
In ons 'Partners in Pellets' project in Rwanda werken wij samen met onze projectpartner BioMassters. In deze post lees je over de activiteiten van dit project in 2025 en welke impact het project tot nu toe heeft gehad op de Sustainable Development Goals (SDG's).
9 juli 2026
In ons 'Partners in Pellets' project in Rwanda werken wij samen met onze projectpartner BioMassters. In deze post lees je over de activiteiten van dit project in 2024 en welke impact het project tot nu toe heeft gehad op de Sustainable Development Goals (SDG's).
11 november 2024
Ons nieuwe schoner kokenproject in Rwanda is al een tijdje bezig en heeft veel CO2-uitstoot voorkomen.
navdot-black-rightCreated with Sketch.
navdot-black-rightCreated with Sketch.