Kenia – Projectupdate 2024

Kenia – Projectupdate 2024

Projectverhaal
13 jan 2025

Kenia – Projectupdate 2024

In het Kenya Biogas Programme project in Kenia werken wij samen met onze projectpartner ABPL (African Bioenergy Programs Ltd). In deze post lees je over de activiteiten van dit project in 2024 en welke impact het project tot nu toe heeft gehad op de Sustainable Development Goals (SDG’s).

In 2024 groeide het biogasproject in Kenia verder uit tot meer dan een duurzaam energieproject. Samen met onze projectpartner Africa Bioenergy Program Limited (ABPL) investeerden we niet alleen in schone energie, maar ook in sterke lokale gemeenschappen en duurzame landbouw.

Gebruikers nemen zelf het initiatief

Een belangrijke mijlpaal was de oprichting van 66 Community-Based Organizations (CBO’s). Deze lokale organisaties bestaan uit biogasgebruikers die gezamenlijk verantwoordelijkheid nemen voor het beheer en de verdere uitbreiding van het project.

Door zich te organiseren kunnen gebruikers eenvoudiger nieuwe biogasinstallaties aanvragen, onderhoud regelen en lokale monteurs inschakelen. Zo groeit niet alleen het aantal installaties, maar ook de zelfstandigheid van de gemeenschappen.

Investeren in kennis

Goede begeleiding blijft essentieel voor een succesvol biogasproject. Daarom organiseerde ABPL in 2024 verschillende trainingen voor eindgebruikers, metselaars en eigen medewerkers.

De trainingen richtten zich op het installeren en onderhouden van biodigesters, het optimaal benutten van biogas en het verantwoord toepassen van bio-slurry als natuurlijke meststof. Daarnaast kregen deelnemers meer inzicht in de werking van het carbon credit-programma en de voordelen van duurzame landbouw.

Meer impact dan alleen schoon koken

Het project levert veel meer op dan schone energie. Binnen verschillende CBO’s ontstonden in 2024 nieuwe initiatieven die bijdragen aan een sterker en duurzamer landbouwsysteem.

Zo experimenteren boeren met de teelt van Azolla, een eiwitrijke waterplant die kan worden gebruikt als natuurlijk veevoer. Ook wordt bio-slurry, het voedingsrijke restproduct uit de biogasinstallatie, steeds vaker ingezet om de bodemkwaliteit te verbeteren.

Door mest eerst te vergisten ontstaat biogas voor de keuken. De overgebleven bio-slurry wordt vervolgens gebruikt als organische meststof, waardoor de bodem gezonder wordt en gewassen beter groeien. Zo ontstaat een circulair systeem waarin afval een waardevolle grondstof wordt.

Vooruitblik

Met sterke lokale organisaties, honderden getrainde deelnemers en nieuwe initiatieven rondom duurzame landbouw liet 2024 zien dat biogas veel verder gaat dan alleen schoon koken. Het project legde daarmee een stevig fundament voor de volgende fase, waarin certificering, kennisdeling en verdere opschaling centraal zouden staan.